Browse Category

Hizmet yönetimi

Ssl Nasıl Kurulur?

SSL sertifikanızın oluşabilmesi için hosting sunucunuzdan oluşturacağınız CSR koduna ihtiyacınız vardır. CSR kodunuzu hosting kontrol panelinizden oluşturmanız gerekmektedir.Eğer csr kodunuzu nasıl oluşturacağınızı bilmiyorsanız aşağıdaki linklerden öğrenebilirsiniz.

Cpanel csr kodu oluşturma – Plesk csr kodu oluşturma

CSR kodunuzla birlikte ssl başvurunuzu yaptıktan sonra alan adı doğrulama işleminiz gibi detaylar için tıklayınız 

 

SSL sertifika dosyanızı edikten sonra

Cpanel için :

Cpanele giriş yaptıktan sonra – > SSL/TLS tıklayınız

 

 • Linkine tıklayarak açılan sayfada ssl sertifikanızı yükleme işlemini yapacağınız

Sertifikalar (CRT)
SSL sertifikaları oluşturun, görüntüleyin, yükleyin veya silin.

linkine tıklayınız

 • “Yeni Bir Sertifika Yükle” bölümüne ssl sertifikanızın kodunu yapıştırarak veya gözat bölümünden .crt uzantılı ssl sertifika dosyanızı seçerek “Sertifikayı kaydet” Tıklayarak ssl sertifikanızı sunucuya yükleyiniz.
 • Bu sayfada işimiz bitti. Bir öneki sayfaya gelerek

  Siteniz için SSL yükleyin ve yönetin (HTTPS)

  SSL sitelerini yönetin.

  linkine tıklayarak açılan sayfada  “Etki alanı” bölümünden alan adınızı seçiniz. Alan adınızı seçtiğinizde cpanel (etki alanına göre otomatik doldur butonuna tıklayınız ) otomatik olarak ilgili bölümlere ssl sertifika kodlarınızı ekleyecektir. “Sertifikayı yükle” butonuna tıklayarak sertifika yükleme işlemini tamamlayınız

 

iptal talebi nasıl verilir ?

Hosting ve sunucu hizmetlerinde ödeme periyodunuza göre (ay, 3 ay , 6 ay , yıl , 2 yıl , 3 yıl)  size yeni bir proforma fatura oluşur. Faturayı ödemeniz halinde hizmetiniz uzayacaktır. Ödeme zamanı gelmiş hizmetin son ödeme tarihinden itibaren 3 gün içinde ödeme yapılmazsa hizmet sistem tarafından askıya alınarak 15 gün boyunca beklemede kalır. Bekleme süresince hizmetiniz kullanılamaz. Bekleme süresi boyunca ödemenizi yapmanız halinde hizmetiniz kaldığı yerden devam edecektir.

Ödeme tarihini takip eden 15 gün içinde askıda bekleyen hizmetin 15 gün sonunda 2 ay içinde aktif edilmesi, tarafınıza ekstra restore işlem masrafı oluşabilir.
Dikkat!  iptal talebi sonunda sistem tarafından iptal talebi verdiğiniz hizmet “hemen” seçtiğinizde hizmetiniz ve verileriniz silinecektir.

Webkur kullanıcı panelinize girdikten sonra ,

 • menü -> Hizmetlerim

 • İptal etmek istediğiniz hizmete tıklayınız

 • Hizmet yönetim sayfasında iptal talebi butonuna tıklayınız

 • iptal talebi nedeninizi bize bildirmeniz hizmet kalitemizi arttırmamız için önemlidir.

 

“Hemen” seçimini yapmanız ilgili hizmet ve hizmete ait faturalar aynı gün, “hizmet sonunda” seçeneği ise hizmetin son günü verilerinizin veya hizmetinizin sistem tarafından kaldırılmasına neden olacaktır.

Dns ön belleği silmek

Bilgisayarınızla bir web sitesine girdiğinizde bilgisayarınız daha sonra tekrar aynı siteye girdiğinizde tekrar dns adresi aramamak için , servis sağlayıcısının dns adresini hafızasında tutar. Hafızasında tutma süresi servis sağlayıcı sunucunun belirlediği ttl süresine göre belirlenir. Bu değer tüm dünyada default olarak 48 saatir.

Eğer web sitesi dns değişikliği yaptıysa bilgisayarınızdaki dns önbelleği eski dns adreslerini gördüğünden dolayı web sitesini yeni servis sağlayıcısından açamaz ve hata alır.

Bu gibi durumlarda bilgisayarınızın dns önbelleğini silmek, açmaya çalıştığınız internet sitesinin  yeni dns adreslerini görmesinde size yardımcı olacaktır.

Aşağıdaki işlemleri yaparak windows işletim sistemli bir sunucuda dns ön belleğini silebilirsiniz.
Başlat -> çalıştır -> cmd

Açılan cmd komut satırına aşağıdaki komutları uygulayarak dns ön belleğini silebilirsiniz.